Thunder grey i portret z oświetleniem bocznym

IMGP6687featured

Sesja z Wiktorią była przerywnikiem pomiędzy dwoma sesjami beauty wykonywanymi w niedługim odstępie czasu. Wiktoria sama odezwała się do mnie na maxmodels z pytaniem, czy nie zrobiłbym jej paru zdjęć portretowych. W jej portfolio było wtedy niewiele zdjęć, lecz urzekł mnie jej szczery i naturalny uśmiech, który na tych zdjęciach zobaczyłem.

Pierwszym pomysłem było wykonanie luźnych, młodzieżowych zdjęć, ale projekt upadł w trakcie realizacji 🙂 Zaważył na tym fakt, że naszła mnie wielka ochota na portret z oświetleniem bocznym, jako odmiana od wciąż powtarzanego clamshell, a taie oswietlenie jest co do zasady tajemnicze, kontrastowe i nijak się ma do młodzieżowego stylu. Poza tym kupiłem ostatnio kartonowe tło w kolorze thunder grey, czyli ciemnoszarym, i bardzo lubię je wykorzystywać do portretów – ale nie bardzo je się to z luźnymi, wesołymi zdjęciami. Koniec końców klimat zdjęć wyszedł zupełnie inny niż początkowy pomysł, ale ostateczny efekt mnie się nawet podoba. No i jest powód, by umówić się z Wiktorią na jeszcze jedną sesję, tym razem zgodną z pierwotnymi założeniami 🙂

Światłem głównym była lampa z softboxem oktagonalnym 95cm bez grida (bo nie mam, jakbym miał to bym założył – ale różnica byłaby niewielka: modelka była blisko lampy a daleko od tła, więc światło główne na tło nie świeciło, a z powodu rozmiarów softboxu założenie grida nie wpłynęłoby istotnie na rozmieszczenie cieni – tak mi się przynajmniej wydaje). Wypełnienie stanowiła biała okrągła blenda 110cm (ustawiona w pewnym oddaleniu, tak by uzyskać odpowiedni kontrast). Na tło świeciła standardowo lampa z wrotami i gridem. Po prawej stronie za modelką znalazła się kontra w postaci stripa 160×35 z założony gridem (softbox taki duży, bo planowałem później ujęcia całej sylwetki i nie chciało mi się zmieniać akcesoriów).

lighting-diagram-9rktxjq9oo

Po części portretowej zrobiliśmy jeszcze parę szerszych ujęć, wykorzystując kadr amerykański, czyli cięcie na wysokości ud. Tu znowu głównym oświetleniem była okta 95cm, ustawiona mniej więcej pod kątem 45st z lewej strony i z góry. Po prawej całości dopełniała kontra ze stripa 160×35. Zostawiłem założony grid na stripie, żeby na tle po prawej stronie pozostał cień modelki. Gdyby zdjąć grida, tło byłoby całkowicie białe.

lighting-diagram-a7y8oeiwpw

W efekcie znowu wyszły z tego jakby dwie sesje. Prawdę powiedziawszy, powoli zaczynam dojrzewać do tego, by planować sesje pod konkretne zdjęcia, a właściwie – pod konkretne zdjęcie. Lepsze jedno wybitne niż kilka niezłych. Ostatecznie jednak, jestem zadowolony z efektów dzisiejszej pracy 😉

Leave a comment