Tethering, czyli możliwość wyzwalania aparatu za pomocą komputera oraz podglądu zdjęć na żywo na ekranie komputera, a nie na 3-calowym wyświetlaczu, to rzecz bardzo przydatna w studio. Dla użytkowników prawie każdego systemu jest to rzecz łatwo dostępna. Dla użytkowników Pentaxa – do których się zaliczam – droga przez mękę.
Tethering w Pentaksie był zawsze rzeczą trudną. Producent nie udostępnia oprogramowania do tetheringu. Za sprawą niezależnego programisty, nota bene Polaka – pana Tomasza Kosa – powstał program umożliwiający tethering w niektórych aparatach Pentaxa – PK_Tether . Niestety, rozwój programu się skończył, a wraz z nim wsparcie dla nowszych modeli aparatów.
Pentax chyba zauważył (wreszcie!!!) problem, bo dla najnowszego swojego korpusu KS-2 (piszę te słowa w kwietniu 2015) stworzył aplikację dla systemu Android, umożliwiającą tethering za pomocą urządzenia z tym systemem. Użytkownicy poprzednich korpusów Pentaxa nie muszą jednak załamywać rąk ani zbierać pieniędzy na najnowszy aparat, bo i dla nich znaleźć można (częściowo) rozwiązanie.
Tym rozwiązaniem są karty SD z opcją Wifi. Pionierem tych rozwiązań było Eye-fi, obecnie podobne karty produkuje między innymi Toshiba, Transcend i inni producenci. Karty te posiadają wbudowany moduł wifi, który umożliwia łączenie się na bieżąco aparatu z innym urządzeniem z systemem android i przeglądanie wykonanych zdjęć bez wyjmowania karty z aparatu. Możemy zatem każde zdjęcie podejrzeć natychmiast po wykonaniu np. na ekranie naszego tabletu.
Osobiście posiadam kartę Transcend Wifi – jest sporo tańsza od Eye-fi, a na moje potrzeby wystarcza. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji w moim tablecie bez większego problemu udało mi się połączyć z siecią tworzoną przez kartę. Oczywiście, by całość działała poprawnie, aparat musi być stale włączony (warto wyłączyć opcję oszczędzania energii w aparacie). Aplikacja Transcend’a ma jedną funkcję, która przekonała mnie właśnie do zakupu tej karty: Shoot & View, czyli opcję natychmiastowego podglądu właśnie wykonanego zdjęcia. Tu trzeba zdefiniować pojęcie „natychmiastowy”. Na angielskich forach wiele osób skarży się na wolne działanie karty. Pomaga odpowiednia konfiguracja. Zakładam, że każdy kto chce się bawić w studio, robi zdjęcia w RAWach. Należy zatem wybrać w aparacie opcję RAW+, a więc jednoczesnego zapisu formatu RAW i JPG, oraz ustawić JPG na najniższą rozdzielczość (w przypadku mojego K30 jest to 5MP). Karta Transcend nie przesyła plików RAW, ale przesyła JPG, który jest dużo mniejszy. W ten sposób podgląd zdjęcia pojawia się na tablecie do 10 sekund od jego wykonania. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale wystarczające.
Niestety, aplikacja nie umożliwia live view, czyli podglądu na żywo. Nie ma zatem możliwości wykonywania zdjęć za pomocą urządzenia z androidem, przynajmniej do tej pory.
pkTriggerCord
pkTriggerCord jest rozwiązaniem wymagającym połączenia kablem, a więc mniej wygodnym niż wifi. Dodatkowo, mimo tego co pisze deweloper na stronie, z moim K30 nie działał. Być może zostanie to poprawione w przyszłej wersji. W zamian za to pozwala na kontrolę aparatu za pomocą komputera, co w pewnych sytuacjach może się bardoz przydać.