Recenzja fotoobrazu firmy Saal Digital: Picture Box i płyta PCV

Jakiś czas temu miałem przyjemność recenzować fotoksiążkę zamówioną w firmie Saal Digital Polska – i oceniłem ją bardzo pozytywnie; do tego stopnia, że następne fotoksiążki będę zamawiał prawdopodobnie w tej właśnie firmie. Poza wysoką ceną właściwie wszystko inne bardzo mi się podobało. Z wielką chęcią zatem zgodziłem się napisać recenzję kolejnego flagowego produktu firmy – fotoobrazu.

Na potrzeby testu zamówiłem dwa fotoobrazy w dość niewielkim formacie, zbliżonym do A3, a konkretnie 30x45cm. Saal Digital ma w ofercie wiele różnych materiałów, na których można zamówić fotoobrazy. Ja wybrałem dwa budżetowe, tańsze rozwiązania – fotoobraz na płycie PVC oraz tzw. Picture Box.

fotoobraz picture box

Najpierw o tym ostatnim. Picture Box wykonany jest z płyty KapaTex – pianki poliuretanowej. Jest bardzo lekki, a zewnętrzna struktura przypomina tzw. Canvas, czyli płótno artystyczne. Powierzchnia jest chropowata. Grubość ramy może wynosić 2 lub 4 centymetry – dla mniejszych obrazów 2cm to wystarczająca grubość. Nie wymaga dodatkowego mocowania, ponieważ obraz można powiesić za górną krawędź obrazu.

fotoobraz picture box - z tyłu

Ostrość wydruku jest bardzo dobra – wręcz zaskakująca przy tak nierównej, chropowatej powierzchni. Należy pamiętać o tym, że skrajne części zdjęcia zostaną nadrukowane na bocznych krawędziach obrazu – także nie powinny tam się znaleźć żadne istotne elementy kadru.

fotoobraz picture box - krawędź

Płyta PVC ma matową, drobnoziarnistą strukturę. Jej krawędź jest dość cienka. Całość zdjęcia znajduje się na przedniej powierzchni, nic nie jest nadrukowywane na krawędziach. W porównaniu z Picture Box’em obraz jest równie ostry, a dzięki równiejszej powierzchni miejsca z rozmytym tłem, tzw bokeh prezentuje się przyjemniej dla oka.

fotoobraz - płyta PCV

Obraz zamówiłem z aluminiowym mocowaniem, które jest bardzo solidne i wygodne w użyciu – bardzo łatwo obraz zawiesić na ścianie.

fotoobraz płyta PCV - mocowanie

Fotoobrazy projektuje się i zamawia przez intuicyjny, autorski program przygotowany przez Saal Digital – ten sam, który służy do projektowania fotoksiążek. Przy projektowaniu Picture Box program podpowiada, które fragmenty obrazu zostaną umieszczone na jego krawędziach.

Na koniec ważna uwaga i właściwie jedyny minus, jaki dotyczy omawianych produktów: podczas przygotowywania zdjęć do wydruku koniecznie obrabiajcie je na skalibrowanych monitorach i używajcie profili ICC udostępnianych przez firmę! Inaczej wydruki będą się mocno różnić od tego, co zobaczycie na monitorze. Kiedy projektowałem fotoksiążkę, nie używałem profili ICC i mimo to wydruk był zgodny z oczekiwaniami. Tym razem również ich nie użyłem – mój komputer zbuntował się podczas ich instalacji, a nie miałem czasu dłużej się tym zająć. Uznałem więc, że sam dobrze skalibrowany monitor wystarczy. Niestety – w przypadku fotoobrazów nie jest już tak dobrze. Wydruki mają względem monitora niższy kontrast, widać też przesunięcie kolorów – nie ogromne, ale zauważalne.

Fotoobrazy tracą również kontrast, jeśli są podświetlone światłem bocznym, a nie przednim – jednak nie jest to mocno widoczne. Zaprezentowane poniżej zdjęcia to skrajny przykład takiej sytuacji, w codziennym życiu się nie zdarza – jeśli zawiesimy fotoobraz na ścianie, prezentuje się dobrze nawet jeśli jest oświetlony wyłącznie światłem z okna znajdującego się z boku.

fotoobraz picture box - kontrast

fotoobraz płyta pcv - kontrast

Ogólnie – jestem zadowolony. Myślę, że następne fotoobrazy również zamówię w Saal Digital. Dziękuję firmie za możliwość sprawdzenia ich produktów.

Leave a comment